Den boje za svobodu a demokracii překvapil

20. 11. 2023

Minulý týden jsme si společně se studenty čtyř dalších porubských gymnázii připomněli svátek Dne boje za svobodu a demokracii. Čekalo nás velké překvapení... a to hned dvakrát. Poprvé na ranní besedě s aktéry listopadových událostí roku 1989: Ladislav Vrchovský a Ivan Motýl rozhodně jen nevzpomínali, ale položili plné tělocvičně studentů několik palčivých otázek, kterými ťali do živého. Vyrovnání se s komunistickou minulostí totiž v Ostravě (a vlastně v celé ČR) dle jejich názoru zcela neproběhlo. Důkazem mohou být i ulice našich měst, které stále nesou jména některých komunistických prominentů. 

To, že naše gymnázium stojí na ulici Gustava Klimenta, je toho zářivým dokladem. Ostatně, pokud chcete slyšet a vidět více, pusťte si zkrácený sestřh besedy, kde se také dozvíte, jakým vtipným a elegantním způsobem by se tahle relikvie minulosti dala vyřešit.

Podruhé jsme mnozí byli překvapeni příjemně. Totiž úrovní studentských projevů, které zazněly na manifestaci. Setkání proběhlo symbolicky v místech, kde stála na Hlavní třídě socha V. I. Lenina a jednotliví řečníci se od reflexe událostí studentských protestů v roce 1939 a 1989 rychle dostali k současnosti. Tady už se nevzpomínalo, ale padaly inspirativní myšlenky a názory, jak s dědictvím svobody a demokracie nakládat, jak ho rozvíjet a udržovat. Přepisovat to zde by bylo zbytečné, okoukněte sestřih a sami zapřemýšlejte, jak to vlastně se svobodou a demokracii máte.

Všem zúčastněným chceme poděkovat. Svátek svobody jsme si i díky vám skutečně užili. Snad jste to měli podobně. Těšíme se, co společně vymyslíme napřesrok.

« zpět