Zvídaví žáci

Zvídaví žáci

Jak ze sebe dostat více

Je jasné, že jakmile se sžiješ s naším prostředím, budeš z něj chtít dostat maximum. Škola nejsou jen hodiny v lavicích, výlety, kamarádi a akce – je to také možnost, jak se posunout dál. Znalostně, výkonově, ale především osobnostně. Spoustu toho nabízíme v jednotlivých předmětech, ale máme pro Tebe i další nabídky, třeba…

Středoškolská odborná činnost (SOČ)

Takzvaná Sočka má v Česku dlouhou tradici, od roku 1978. Pokud se o nějakou věc zajímáš do hloubky a chceš přinést něco nového, soutěž je přesně pro Tebe. Buď si můžeš vybrat jedno z témat, která každoročně vypisujeme, nebo prostě zajdeš s vlastním tématem za některým učitelem a zeptáš se ho, jestli by Tě nechtěl v práci vést. A pak začne teprve ta pravá zábava – naučíš se přemýšlet vědecky, předkládat argumenty pro své hypotézy a posuneš bádání ve své oblasti o kousek dál. Můžeš vymyslet novou apku, zamyslet se nad současným výtvarným uměním, spočítat slovní bohatství ve facebookových příspěvcích, nebo zkoumat překlady Tvých oblíbených seriálů. Vědě se meze nekladou!

Na Sočce pracuješ průběžně do konce března. V dubnu se většinou koná okresní kolo, v květnu krajské. Prezentace tématu před odbornou komisí je výjimečný zážitek – máš šanci si obhájit své stanovisko a přesvědčit ostatní, že to, co děláš, má smysl. Nemluvě o tom, že svůj výzkum představuješ ostatním soutěžícím, kteří jsou zároveň Tvou konkurencí. Soutěžní videa se nahrávají na YouTube, takže Ti mohou odstartovat i slibnou kariéru.

Pokud jsi nejlepším z nejlepších, dostaneš se do kola celostátního. Ve školním roce 2019/2020 se to podařilo dvěma našim žákům, Karlu Bilčíkovi a Anetě Odrihocké, takže to určitě není nemožné. Člověk vychází ze Sočky ostřílený, umí reagovat na protiargumenty a má zkušenosti, které mu na výšce budou k nezaplacení.

Pokud chceš vědět více, podívej se na www.soc.cz nebo napiš doktoru Lukáši Průšovi

Centrum pro talentovanou mládež (CTM)

Cítíš, že Ti hodiny ve škole nestačí? – CTM Tě nakopne. Nabízí kurzy v oblasti přírodních věd, matematiky, informačních technologií, angličtiny, humanitních oborů, ekonomie i osobnostního rozvoje. Obzvláště populární jsou kurzy Advanced Placement (AP), které se zaměřují už na vysokoškolská témata. Všechno funguje pod záštitou Velvyslanectví USA.

Na své si přijde každý, kdo je motivovaný. Pro mladší (5−14 let) nabízí CTM Objevitelské soboty a Letní program, pro ty, kteří by chtěli studovat za Atlantikem, pomáhá s přípravou na přijímačky na americké univerzity – s tzv. testy SAT.

Pro více informací se podívej na www.ctm-academy.cz/, případně můžeš kontaktovat přímo ředitelku této společnosti, Jeannu Bočkovou (jeanne.bockova@ctm-academy.org, tel. 603 442 040). FB Centra je www.facebook.com/centrum.pro.talentovanou.mladez.

Mensa

Mensa je mezinárodní organizace, která sdružuje lidi s IQ nad 130. Ale nemusíš být hned členem – Mensa nabízí intelektuální stimulaci (zájmové skupiny, setkání, přednášky, exkurze) i veřejnosti. V Česku je její součástí asi 4 000 lidí.

Ale není to jen o nárazových akcích. Menza vydává časopis, je zřizovatelem gymnázia pro nadané děti v Praze, podporuje rozvoj nadaných dětí po celé republice, realizuje Logickou olympiádu, provádí IQ testování veřejnosti. Od insiderů víme, že mensovní akce jsou velmi přátelské a inspirativní.

Kompletní informace o Mense najdeš na www.mensa.cz. A ještě více je toho na https://deti.mensa.cz.